1. Obsahuje hodnotné bielkoviny
Hovädzie patrí k najhodnotnejším druhom mäsa predovšetkým kvôli plnohodnotným bielkovinám. Sto gramový hovädzí steak dodá 20 gramov bielkovín. Rovnaké množstvo prinesie 100 gramov ryby, dve vajcia, desať dekou šunky, štyri jogurty alebo sedem dekou ementálu.
2. Je hlavným zdrojom železa
Hovädzie je pre človeka tiež významným zdrojom železa, predovšetkým preto, že ľudské telo ho dokáže využiť. Železo zo zeleniny, strukovín, mliečnych výrobkov a vajec organizmus príma horšie. Hovädzie je na železo bohatšie (2,5 mg/100 g) než teľacie, bravčové alebo hydinové (1 až 1,8 mg) alebo ryby (0,8 až 1,2 mg).
3. … i ďalších minerálnych látok
Okrem železa obsahuje i veľa zinku, selénu, kyseliny listovej a vitamínu B12. Je tiež prirodzeným zdrojom CLA (konjugovaná kyselina linolová, ktorá napomáha k vytvoreniu optimálnej rovnováhy medzi svalovou a tukovou hmotou v ľudskom tele). Vitamín B12 ma v organizme človeka mnoho funkcií, ale predovšetkým tieto:
- Pôsobí anabolicky ako rastový faktor u detí.
- Priaznivo ovplyvňuje tvorbu červených krviniek i ostatných krvných elementov.
- Podieľa sa na syntéze i odbúravaní aminokyselín.
- Priaznivo pôsobí na tvorbu nukleových kyselín.
- Pôsobí antitoxicky proti thyroxinu a zasahuje do transmethylačných pochodov.
- Významne zasahuje do metabolizmu dusíka.
4. Nie je vôbec tučné
Kvôli špecializovaným mäsovým plemenám je hovädzie dnes omnoho chudšie. Chudé mäso (biftek, rostbíf) nemá viac než štyri percenta tuku. Samozrejme niektoré kusy sú tučnejšie, ale tuk nikdy nepresahuje 13 percent. Nie je sa teda obávať zvýšenej hladiny cholesterolu. Naopak, štúdie preukázali, že mäso niektorých mäsových plemien má dokonca nižší obsah cholesterolu, než mäso hydinové.
5. A dobre chutí
Teľacie mäso má lepšiu „výživnú“ povesť než hovädzie (kvôli ešte nižšiemu obsahu tuku a vyššiemu obsahu bielkovín), tak výraznú chuť ako hovädzie nemá. Žiadne iné mäso než hovädzie nedáva tak široké možnosti úpravy. Od bifteku po guláš.
Viete ako správne upraviť hovädzie mäso pri varení, pečení, dusení a inými spôsobmi? Poznáte delenie jatočného tela hovädzieho dobytka a využitie jednotlivých častí ku kulinárskej úprave?