Daily Image
Zväz chovateľov mäsového dobytka

Toto pôvodom francúzske plemeno pochádza z oblasti vulkanického pohoria v Centrálnom masíve. Bolo vyšľachtené na tvrdosť a odolnosť v tvrdých klimatických podmienkach s ohľadom na prírastok a produkciu mäsa. Je to plemeno odlišné od iných francúzskych plemien a podobné červeným plemenám z juhozápadnej Európy. V šesťdesiatich rokoch bolo plemeno Salers rozšírené v celom Francúzsku. V súčasnej dobe sa chová asi 170 tisíc kráv v južnom, severnom a severovýchodnom Francúzsku. Veľa chovateľov využíva toto plemeno pri prechode z dojeného dobytka na chov mäsového dobytka.

V priebehu zimy sú zvieratá chované v dolinách, na jar sú vyháňané na horské pastviny. Plemeno je v hlavnej oblasti chovu a i v celom Francúzsku využívané ku kríženiu s ostatnými mäsovými plemenami (charolais, limousin, blonde d´Aquitaine).

Používa sa hlavne k produkcii čistokrvných zvierat a najmä cenených krížencov, vhodných ako zástav pre špecializované podniky pre výrobu mäsa. Salerský dobytok je miernej povahy, zvieratá radi obetujú pozornosť svojmu chovateľovi a pri manipulácií sú ľahko ovládateľné a prispôsobivé, rýchlo sa adaptujú na nové prostredie. Salers výborne znáša zimu a sneh mu nevadí. Väčším problémom je veľké teplo, kedy sa dobytok, ktorí nemá možnosť úkrytu v tieni, vďaka hustému osrsteniu potí. Salerský dobytok je čierno rohý, tzn. s čiernou rohovinou, ktorá je veľmi odolná i v tvrdých terénoch a nie je náročné ani na ošetrovaní paznechtov.

Telesné rozmery dospelých zvierat

Kategória Výška v krížoch (cm) Hmotnosť (kg)
Prvôstky 137 580
Kravy po 3. otelení 141 690
Býky nad 3. roky 148 1050

Hmotnosť mladých zvierat

Kategória 120 dní (kg) 210 dní (kg) 365 dní (kg)
Jalovičky 150 230 315
Býčky 160 260 440