Plemenná kniha ZCHMD
Šľachtenie zvierat je cieľavedomý, dlhodobý proces. Šľachtitelia, producenti plemenných zvierat, vyberajú do svojich stád tie najlepšie zvieratá, ktoré budú produkovať kvalitné potomstvo pre bežné (komerčné) chovy. Nevyhnutným predpokladom pre tento proces je dobre zabezpečená kontrola všetkých zvierat, ktoré sa využívajú v šľachtení. Tento predpoklad plní plemenná kniha ZCHMD, ktorej úlohami je registrovanie chovov a jednotlivých zvierat vrátane ich potomstva, registrovanie a osvedčovanie pôvodu zvierat, stanovenie parametrov pre výber plemenných zvierat. Plemenná kniha týmto zabezpečuje stále zdokonaľovania genetickej úrovne mäsových plemien na Slovensku, zvyšovanie výkonnosti a zlepšovanie ich konkurencieschopnosti.
Plemenná kniha ZCHMD sa delí na plemenné knihy jednotlivých plemien. Každú plemennú knihu ZCHMD tvorí vlastná plemenná kniha (PK), do ktorej sa zapisujú dospelé zvieratá a plemenný register (PR), do ktorého sa registruje potomstvo zvierat zapísaných v PK. Zápis zvieraťa do PK má trvalý charakter. To znamená, že zapísané zviera ostáva v PK aj po vyradení, či zabití.
Každému zvieraťu je v plemennej knihe na základe prevládajúceho plemena pridelená plemenná skupina:
M1 s podielom prevládajúceho plemena viac než 96,8%,
M2 s podielom prevládajúceho plemena 93,75-96,79%,
M3 s podielom prevládajúceho plemena 87,5-93,74%,
M4 s podielom prevládajúceho plemena 75-87,49%,
M5 s podielom prevládajúceho plemena 50-74,99%.
S ohľadom na platnú legislatívu sú zvieratá v plemennej knihe ZCHMD podľa pohlavia, plemennej skupiny a úplnosti rodokmeňovej informácie zatriedené do jedného z troch oddielov PK.
Podmienky zápisu do PK
Oddiel PK | Býky | Kravy |
Hlavný (A) | · iba čistokrvné zvieratá (M1)
· 2 generácie známych predkov zapísaných do zodpovedajúcich oddielov plemenných kníh rovnakého plemena v SR alebo zahraničí |
· iba čistokrvné zvieratá (M1)
· 2 generácie známych predkov zapísaných do zodpovedajúcich oddielov plemenných kníh rovnakého plemena v SR alebo zahraničí. |
Prípravný (B) | · preradené zvieratá z oddielu A
· potomstvo vykazuje genetické alebo exteriérové chyby |
· čistokrvné zvieratá (M1)
· 2 generácie predkov registrovaných zodpovedajúcich oddielov (B, C) plemenných kníh rovnakého plemena v SR alebo zahraničí |
Prípravný (C) | · zvieratá s plemennou skupinou M2-M4
· otec je zapísaný v oddiele A alebo B · matka nemusí byť registrovaná v prípravnom oddiele PK |
Doklady zvieraťa
Pas – slúži len na identifikáciu zvieraťa pri preprave. Pas neslúži ako doklad pre zápis do plemennej knihy!
Zootechnický certifikát – obsahuje všetky informácie o zvierati vrátane jeho zápisu do plemennej knihy, DNA teste (ak bol vykonaný), rodokmeňovej informácie a informácií o kontrole úžitkovosti. Dovezené zviera môže byť zapísané do plemennej knihy jedine na základe informácií uvedených v zootechnickom certifikáte.
DNA test – sa vykonáva za účelom overenia pôvodu zvieraťa. Pre novozapisované zvieratá je potrebné vykonávať DNA test s overením rodičov (porovnanie s genotypmi matky a otca), pri dovezených zvieratách postačuje vykonanie DNA testu na úrovni základného genotypu (bez porovnania s genotypmi matky a otca), ktorý v budúcnosti poslúži pre overovanie pôvodu potomstva.
Postup zápisu do PK
Býky
V prípade plemenných býkov vyprodukovaných na Slovensku musí byť býk od narodenia zaradený do kontroly úžitkovosti a spĺňať plemenné štandardy pre živú hmotnosť vo veku 120, 210 a 365 dní. Neskôr, ideálne vo veku 13-18 mesiacov, musí prejsť lineárnym hodnotením exteriéru. Pred samotným hodnotením musí chovateľ doložiť DNA test (porovnanie s genotypmi matky a otca), ktorým sa overí pôvod zvieraťa a nahlásiť jeho aktuálnu váhu a výšku v krížoch spolu s dátumom váženia a merania. Pri býkoch je navyše potrebné, aby lineárnym hodnotením prešla aj matka, ktorej pôvod musí byť tiež overený DNA testom (porovnanie s genotypmi matky a otca).
V prípade plemenných býkov dovezených zo zahraničia sa uplatňuje kontrola lineárneho hodnotenia pri býkoch dovezených z ČR. Býky dovezené z ostatných krajín musia prejsť lineárnym hodnotením, ktorého súčasťou je hodnotenie aktuálnej hmotnosti a výšky v krížoch. Chovateľ musí predložiť zootechnický certifikát a DNA test. V prípade, ak býk nemá DNA test, stačí vykonať základný genotyp (bez overenia rodičov). ZCHMD chovateľom odporúča pred nákupom býka získať informáciu o jeho aktuálnej hmotnosti a výške v krížoch, aby bolo možné overiť splnenie plemenného štandardu na Slovensku.
Kravy
V prípade kráv vyprodukovaných na Slovensku musia byť tieto zaradené do kontroly úžitkovosti. Kravy, ktoré sa majú stať v budúcnosti matkami býkov musia prejsť lineárnym hodnotením a chovateľ musí predložiť ich DNA test (porovnanie s genotypmi matky a otca).
V prípade kráv dovezených zo zahraničia je potrebné predložiť zootechnický certifikát. DNA test na úrovni základného genotypu (bez porovnania s genotypmi matky a otca) dovezenej kravy zo zahraničia je potrebný len v prípade overenia pôvodu potomstva tejto kravy.