V rozdielnych a meniacich sa (klimatických) podmienkach chovu hospodárskych zvierat sa často na popis zvierat využívajú pojmy odolnosť, robustnosť, nenáročnosť, rustikálnosť. V mnohých prípadoch sa ľudia mylne domnievajú, že ide o synonymá. V skutočnosti však ide o odlišné pojmy popisujúce rôzne vlastnosti zvierat.

Prvým výrazom, ktorý si vysvetlíme bude prispôsobivosť (angl. adaptability), teda schopnosť zvierat prispôsobiť sa zmeneným podmienkam. Proces prispôsobenia môžeme rozdeliť na krátkodobý (napríklad zmena správania) a dlhodobý, ktorý môže zahŕňať aj fyziologické a genetické zmeny. Medzi dobre prispôsobivé plemená dobytka môžeme zaradiť simentál, limousine, ktoré potvrdili svoje kvality v rôznych chovateľských a klimatických podmienkach.

Odolnosť (angl. resilience) zvierat predstavuje ich schopnosť zvládnuť pôsobenie nepriaznivého vplyvu (stresoru) a následne schopnosť „vrátiť sa do pôvodného stavu“. Inými slovami, zvieratá v nepriaznivých podmienkach (napr. tepelného stresu) dočasne znížia svoju úžitkovosť (alebo sa zhorší ich zdravotný stav, či reprodukcia), no po odznení nepriaznivých podmienok sa ich vlastnosti (úžitkovosť, zdravotný stav, reprodukcia) vrátia do pôvodného stavu. V mnohých prípadoch platí, že zviera nie je odolné voči všetkým stresorom, ale len niektorým (napr. odolnosť voči parazitom). Medzi odolné plemená zaraďujeme napríklad shorthorn a dexter, ktoré sa vedia rýchlo zotavovať z pôsobenia nepriaznivých faktorov.

Na druhú stranu, robustnosť (angl. robustness) predstavuje schopnosť zvierat uplatňovať vysoký produkčný potenciál aj počas dlhodobého pôsobenia nepriaznivých faktorov v rôznych produkčných podmienkach bez zhoršenia úžitkovosti či zdravotného stavu. Je teda jasné, že robustnosť v sebe zahŕňa aj odolnosť zvierat. Hlavnými znakmi robustných zvierat je dobrý zdravotný stav so silným imunitným systémom a dobrá úžitkovosť. Medzi robustné plemená môžeme zaradiť hereford a aberdeen angus, ktoré dobre zvládajú chov v náročnejších (chudobnejších) podmienkach pri zachovaní svojej úžitkovosti. Kým robustnosť je vo väčšine prípadov vzťahovaná na úžitkovosť zvierat, ak chceme zdôrazniť najmä schopnosť zvierat prežiť v trvale drsných (extrémnych) podmienkach, vhodnejším výrazom je otužilosť (angl. hardiness). K otužilým plemenám možno zaradiť highland a galloway, ktoré sa osvedčili v chovateľských systémoch s minimálnou starostlivosťou.

Ďalším z výrazov je rustikálnosť (angl. rusticity), ktorá vyjadruje schopnosť zvierat zvládať chov v tvrdých podmienkach so slabou alebo nerovnomerne rozloženou pastvou („žiť z mála“). Niekedy sa rustikálnosť spája s ďalším pojmom – nenáročnosť (angl. frugality), ktorá vyjadruje schopnosť zvierat efektívne využívať (obmedzené) zdroje na produkciu. K rustikálnym plemenám môžeme zaradiť salers, gasconne, či piedmontese.