ŠVPS SR okrem aktuálnych problémov s nákazovou situáciou v Európe, najmä však v susediacich členských štátoch, naďalej venuje významnú pozornosť dodržiavaniu požiadaviek na dobré životné podmienky zvierat, zvlášť hospodárskych zvierat, produkty z ktorých končia ako potravina pre spotrebiteľov.
V Českej republike nedávno rozvírila hladinu verejnej mienky séria reportáží o porušovaní dobrých životných podmienok hospodárskych zvierat, najmä týkajúce sa krutého zaobchádzania so zvieratami. Záznamy skrytých kamier v komerčných chovoch, okrem iného poberajúcich priame platby za dodržiavanie a zlepšovanie dobrých životných podmienok zvierat, rozhodne neboli vhodné pre citlivé povahy a maloletých divákov. Pred rokmi sa podobné záznamy dostali na verejnosť z prevádzok bitúnkov v Poľskej republike.
V tejto súvislosti ŠVPS SR požiadala listom chovateľské zväzy o informovanie členov, aby „venovali zvýšenú pozornosť pri manipulácii so zvieratami, pri kŕmení, čistení a dojení“. Zároveň uviedla, že je nevyhnutné upozorniť chovateľov, aby „venovali pozornosť zákonným požiadavkám na ochranu zvierat ustanovených § 22 zákona č. 39/2007 Z.z. o veterinárnej starostlivosti v znení neskorších predpisov (ďalej len „zákon o veterinárnej starostlivosti“) a aby si overili, že spĺňajú predpísané povinnosti ustanovené najmä § 37 ods. 2 písm. e) zákon o veterinárnej starostlivosti a to najmä preukázateľne poučiť osoby, ktoré manipulujú so zvieratami, aby sa zdržali konania, ktoré by mohlo spôsobiť poranenie, iné poškodenie zdravia zvierat alebo ich zbytočné utrpenie a neprijať z priamej dodávky alebo prostredníctvom sprostredkovateľa zviera narodené na území Slovenskej republiky alebo neumožniť vstup takého zvieraťa do svojho zariadenia alebo prevádzkarne, ak nie sú splnené požiadavky na ochranu zvierat podľa § 22, okrem zákonom ustanovených výnimiek.
Rozhodne by sa prevádzkovatelia chovov hospodárskych zvierat mali venovať spôsobu manipulácie so zvieratami zo strany ich zamestnancov a to najmä vylúčenie praktík spôsobujúcich nevyhnutnú bolesť alebo utrpenie (napr. udieranie zvierat predmetmi, kopaním, udieraním päsťou, pichaním pomôckami do citlivých oblastí tela, krútenie chvosta alebo uší a pod.). Použitie pomôcok na poháňanie zvierat vyvíjajúcich elektrický impulz je považované za primerané, ak je použité na dospelé zvieratá jednorazovým výbojom v oblasti gluteálneho alebo stehenného svalstva, za predpokladu, že zviera má pred sebou voľný priestor na pohyb a pred použitím pomôcky s elektrickým výbojom nereagovalo na miernejšie podnety, najmä bezkontaktné (vedomé narušovanie únikovej zóny zvieraťa).“
Viac informácií na stránke ŠVPS SR