Závažné ochorenie – katarálna horúčka oviec (známa ako bluetongue) – sa rozšírila v roku 2024 v západnej Európe a postihla aj susedné štáty. Nákazu prenáša krv cicajúci hmyz – pakomárik, ktorého sezóna onedlho začína  a bude vrcholiť v neskorej jeseni. V ČR v priebehu minulého roka bolo potvrdených vyše 50 ohnísk BTV-3 a to s vážnym klinickým priebehom ochorenia (článok). Vzhľadom na vysoké riziko rozšírenia tejto nákazy v roku 2025 aj na územie Slovenska, považujeme za dôležité vykonať dostupné preventívne opatrenia aj  u nás.

Ochorenie okrem oviec postihuje aj chovy hovädzieho dobytka, v zasiahnutých štátoch spôsobilo chovateľom vysoké škody v odchove teliat ako aj v mliečnej produkcii.

Riešením sa javí mimoriadny dovoz vakcíny BioBos BTV3 od výrobcu Bioveta, a.s. Ivanovice na Hané ČR, ktorá je produkovaná pod názvom BULTAVO 3. Do dnešnej doby z nej bolo podaných okolo 18 miliónov dávok. Referencie ukazujú vysokú účinnosť vakcíny bez hlásených nežiaducich účinkov, ktoré napríklad sprevádzali vakcináciu proti iným sérotypom v minulosti (BTV 4, 8; 2016, 2017). Vakcinujú sa ovce – 1 dávkou, HD – 2 dávkami v intervale 3 týždňov. Nástup imunity je 3 týždne od poslednej dávky, t.zn. u HD až 6 týždňov od začiatku vakcinácie. Aplikácia vakcíny počas prebiehajúcej infekcii v stáde je na základe skúseností a informácií zahraničných chovateľov problematická.

Pre záujemcov je preto najvyšší čas na začatie vakcinácie. Vakcína je registrovaná v krajine EÚ (Česko) a preto je možné povoliť jej mimoriadny dovoz na Slovensko na základe žiadosti o mimoriadny dovoz, ktorú vyplní a potvrdí ošetrujúci veterinárny lekár daného chovu, príslušný chovateľ a príslušná Regionálna veterinárna a potravinová správa (RVPS). Takto vyplnená a potvrdená žiadosť sa zašle (stačí aj sken emailom) oprávnenému dovozcovi (Bioveta SK, spol. s r o., Kalvária 3, 949 01 Nitra, holko@bioveta.sk, +421 917 211 737), ktorý ju postúpi na schválenie Ústavu štátnej kontroly veterinárnych biopreparátov a liečiv. Po schválení žiadosti je možné vakcínu doviesť priamo ošetrujúcemu veterinárnemu lekárovi, ktorý ju aplikuje.

Schválenie vakcinácie sa rieši na úrovni ústredia ŠVPS SR. Predpokladáme, že na plánovanom stretnutí všetkých dotknutých chovateľských zväzov v priebehu budúceho týždňa (21. – 25.4.2025) sa dohodne presný postup so zohľadnením všetkých potenciálnych dopadov na chovateľov s vakcinovanými stádami (najmä odbyt a predaj).

Považujeme za potrebné informovať chovateľov so záujmom o vakcináciu, aby svoje žiadosti už teraz odoslali na príslušnú RVPS.

Formulár žiadosti o mimoriadny dovoz stiahnete TU