Daily Image
Zväz chovateľov mäsového dobytka
  • Aktuálne opatrenia
  • Mimoriadne núdzové opatrenie – slintačka a krívačka 2025 (ŠVPS SR, 21.03.2025)

    Na základe § 6 ods. 5 písm. a) a § 34 ods. 1 písm. b) zákona č. 39/2007 Z. z. o veterinárnej starostlivosti v znení neskorších predpisov týmito mimoriadnymi núdzovými opatreniami s platnosťou a účinnosťou od 21. 3. 2025 do odvolania

    A) Je zakázané na území celej Slovenskej republiky:

    1. akékoľvek premiestňovanie hovädzieho dobytka, oviec, kôz, ošípaných a iných párnokopytníkov vrátane farmovej zveri (ďalej aj „vnímavých zvierat“) okrem nevyhnutnej prepravy v rámci toho istého chovu a prepravy na schválený bitúnok v SR. Tento zákaz sa vzťahuje aj na akékoľvek premiestňovanie vnímavých zvierat z územia SR do iných štátov.
      Premiestňovanie zvierat z iných štátov do SR je možný len na schválené bitúnky. Premiestňovanie zvierat z chovov nachádzajúcich sa v reštrikčných pásmach (t. j. v ochrannom pásme a pásme dohľadu) sa riadi veterinárnymi opatreniami nariadenými miestne príslušnou regionálnou veterinárnou a potravinovou správou. (upravené dodatkom č.2, 26.3.2025)
    2. vypustené dodatkom č.3, 26.3.2025
    3. akýkoľvek dovoz a tranzit vnímavých zvierat cez cestné hraničné priechody (vrátane kômp) na hraniciach s Maďarskom s výnimkou hraničného prechodu Šahy – Parassapuszta. Takisto zakazujem jazdu vozidiel nad 3,5 tony cez hraničné prechody s Maďarskom v Bratislavskom kraji, Trnavskom kraji a Nitrianskom kraji s výnimkou hraničných priechodov Čunovo – Rajka diaľnica D2, Medveďov – Vámosszabadi, Komárno – Komárom a Štúrovo – Esztergom (kompa) a Šahy – Parassapuszta. Medzinárodná preprava s nakládkou a vykládkou mimo územia Slovenskej republiky je možná len bez zastavenia a vykládky na území Slovenskej republiky s uprednostnením hlavných cestných ťahov; (upravené dodatkom č.4, 27.3.2025)
    4. organizáciu všetkých hromadných podujatí, trhov, výstav a zvodov hovädzieho dobytka, oviec, kôz a ošípaných a iných párnokopytníkov;
    5. vstupu nepovolaných osôb do chovov hovädzieho dobytka, oviec, kôz, ošípaných a iných párnokopytníkov vrátane farmovej zveri;
    6. na slovenskom úseku vodnej cesty Dunaj r. km 1880,200 – 1708,200 a všetkých splavených vodných cestách SR plavbu plavidiel prepravujúcich hovädzí dobytok, ovce, kozy, ošípané a iné párnokopytníky wrátane farmovej zveri. (doplnené dodatkom č.3, 26.3.2025)

    B) Je nariadené na území celej Slovenskej republiky

    1. používať pri vstupoch do budov a výstupoch z budov na ustajnenie hovädzieho dobytka, oviec, kôz a ošípaných a iných párnokopytníkov vrátane farmovej zveri a do samotného chovu vhodné prostriedky na dezinfekciu;
    2. osoba vstupujúca do chovu alebo opúšťajúca chov hovädzieho dobytka, oviec, kôz a ošípaných a iných párnokopytníkov vrátane farmovej zveri musí dodržať hygienické opatrenia potrebné na zníženie rizika šírenia vírusu slintačky a krívačky a všetky dopravné prostriedky opúšťajúce chov pred opustením chovu dôkladne dezinfikovať;
    3. čistenie, dezinfekciu a podľa potreby dezinsekciu a ošetrenie dopravných prostriedkov a iných vozidiel a vybavenia, ktoré boli použité na prepravu hovädzieho dobytka, oviec, kôz a ošípaných alebo iných druhov zvierat vrátane farmovej zveri alebo materiálov, ktoré môžu byt‘ kontaminované, napríklad telá zvierat, krmivo, hnoj, hnojovica a iné, čo najskôr po kontaminácii;
    4. bezodkladne hlásiť podozrenie na chorobu s príznakmi slintačky a krívačky na príslušnú regionálnu veterinárnu a potravinovú správu;
    5. uhynuté zvieratá likvidovať v spracovateľskom zariadení (kafilérii) alebo v určenom zahrabovisku pod dohľadom úradného veterinárneho lekára. (upravené dodatkom č.1, 24.3.2025)
    6. uzatvorenie všetkých zariadení na vystavovanie zvierat verejnosti vrátane zoologických záhrad a cirkusov, v ktorých sú držané vnímavé zvieratá;
    7. udržiavať v aktívnom stave dezinfekčné rohože a umožniť vstup do SR vozídlám a osobám len po prejazde a prechode cez dezinfekčné rohože na cestných hraničných prechodoch na hraniciach s Maďarskom od Bratislavy (vrátane) po Slovenské Nové Mesto (vrátane). (doplnené dodatkom č.3, 26.3.2025)

    Zodpovední: všetci chovatelia (vlastníci a držitelia) vnímavých zvierat

    Ďalšie opatrenia na regionálnej úrovni nariadené RVPS Dunajská Streda (21.3.2025): Okruh 3km, Okruh 10km.

  • Opatrenia na farme
  • Hlavné zásady biosekurity (Zdroj: ČSCHMS)

    • Uzavrite farmu a zabráňte prístupu nepovolaných osôb a zvierat
    • Zabezpečte oplotenie zabraňujúce nekontrolovateľnému prístupu osôb a zvierat
    • Obmedzte vstup osôb a vozidiel na farmu a veďte ich evidenciu
    • Zaistite prezliekanie a prezúvanie návštev (ochranný odev, obuv, návleky)
    • Obmedzte premiestňovanie zvierat, ich účasť na výstavách, zvodoch a trhoch
    • Dôrazne dodržujte karanténne opatrenia zvierat po prísune na hospodárstvo
    • Pravidelne kontrolujte zdravotný stav zvierat
    • Hláste akékoľvek podozrenie na nákazu
    • Zabezpečte dezinfekciu všetkých vozidiel vstupujúcich na farmu
    • Využívajte dezinfekčné brody (vane) pre vozidlá a rohože pre osoby
    • Zaistite ochranu objemných krmív pred kontaktom so zverou
    • Používajte pracovné odevy a obuv pri práci so zvieratami a dbajte o zvýšené dodržiavanie osobnej hygieny
    • Vykonávajte deratizáciu podľa plánu daného chovu

    Dezinfekčné pásy:

    Dezinfekčný mobilný brod:

    Dezinfekčné prípravky účinné na SLAK podľa WOAH (Svetová organizácia pre zdravie zvierat)

    • hydroxid sodný -NaOH (2%)
    Pozor ide o žieravinu – pri príprave používajte ochranný odev, rukavice a ochranné okuliare. Do vody vždy pridávajte hydroxid, nikdy nie naopak.
    • uhličitan sodný (4%) (Na2CO3)
    • kyselina citrónová (0,2%),
    • kyselina octová (2%),
    • chlornan sodný (3%) – napr. SAVO
    • peroxymonosíran draselný/chlorid sodný (1 %)
    Napr. Virkon S, Dexon Super (počas mrazov s prídavkom 20% ethylenglykolu, propylenglykolu, ethylalkoholu)
    • oxid chloričitý.
    Ďalšie komerčne schválené prípravky, Ktorých účinnosť na SLAK bola preverená a sú doporučené aj EÚ nájdete v tomto odkaze.

    Použiť sa môžu aj prípravky s časovo klesajúcim účinkom:

    • 10% Hydroxid vápenatý – hasené vápno Ca(OH)2 s prímesou 2% hydroxidu sodného alebo chloraminu v pomere 1:2 (počas mrazov s prídavkom soli)
    • 5% Chlornan vápenatý – chlórové vápno Ca(ClO)2

    Možné alternatívne riešenia

    Jednou z najmodernejších technológií na trhu, ktorá dokáže efektívne eliminovať vírusy, baktérie a plesne, je systém AGROfogg®, vyvinutý na Slovensku a distribuovaný spoločnosťou H&W Optima s. r. o.. Systém sa využíva predovšetkým v hydinárskom priemysle. Ide o patentovanú a certifikovanú technológiu, ktorej účinnosť bola potvrdená akreditovanými laboratórnymi testami a výskumami. Systém vytvára suchú hmlu z dezinfekcie, ktorá sa dostane do celého priestoru, vrátane ťažko dostupných miest. Dezinfekčná suchá hmla je tvorená peroxidom vodíka a koloidným striebrom. Vďaka tomuto jednoduchému zloženiu dokážeme eliminovať každý patogénny a nepatogénny organizmus a zabrániť ich šíreniu a reprodukcii. Viac informácií na stránke www.agrofogg.sk

  • Príznaky a šírenie
  • Príznaky (Zdroj: ŠVPS SR)

    Inkubačná doba pri prirodzenej infekcii je obyčajne 2 – 7 dní, výnimočne až 11 dní. Slintačka a krívačka je charakterizovaná horúčkou (41 °C) a tvorbou charakteristických lézií – pľuzgierov (vezikúl, áft), obsahujúcich slamovo žltú farebnú tekutinu (lymfu). Najčastejším miestom výskytu týchto zmien je:

    • Sliznica dutiny ústnej (sprievodným príznakom je zápal dutiny ústnej a typické slintanie)
    • Na lícach, ďasnách, na jazyku, rypáku
    • Na ceckoch vemena
    • V medziprstových priestoroch
    • Na korunkovom okraji paznechtov, paprčiek a ratíc
    • Výskyt týchto zmien na končatinách býva spojený s bolestivosťou a krívaním, častokrát spojeným až s vyzutím rohového puzdra
    • Postihnutie dutiny ústnej má za následok nechutenstvo a sťažený príjem krmiva

    Choroba spôsobuje vážne straty na produkcii a aj keď väčšina postihnutých zvierat neuhynie, tieto po prekonaní infekcie ostávajú vysilené a oslabené. V populácii vnímavých zvierat môže chorobnosť dosiahnuť až 100 %. Intenzívne chované zvieratá sú náchylnejšie na chorobu, ako tradičné plemená. Toto ochorenie je zriedka fatálne u dospelých jedincov (úhyn maximálne do 5%), častejšie býva vysoká úmrtnosť u mladých zvierat (50 – 100%) v dôsledku zápalov srdcového svalu (myokarditídy), alebo nedostatku mlieka pri infekcii matky.

    Šírenie nákazy

    Zdrojom infekcie sú choré živé, alebo mŕtve zvieratá, ich sekréty, exkréty a všetky produkty, pochádzajúce z nich. Plne virulentný vírus, schopný infikovať ďalšie vnímavé jedince, je vylučovaný najmä slinami, lymfou a tkanivom odpadávajúcich stien z prasknutých pľuzgierov z jazyka, nozdier, pysku, z nôh a vemena, mliekom, močom, výkalmi, semenom, vydychovaným vzduchom.

    Z nákazového hľadiska je mimoriadne nebezpečné, že vylučovanie vírusu sa začína už počas inkubačnej doby choroby, kedy nie sú ešte pozorované žiadne klinické príznaky.

    Okrem priameho prenosu vírusu kontaktom chorého zvieraťa so zdravým sa SLAK šíri najmä nepriamym prenosom, pomocou živých a neživých vektorov. Ako neživé vektory sa môžu uplatniť krmivo, podstielka, hnoj, močovka, dopravné prostriedky, prach.
    Riziká

    Mimoriadne riziko predstavujú:

    • Mäso a produkty z chorých alebo nakazených zvierat (mlieko, krv, kosti, vnútorné orgány, koža, paznechty, rohy, výrobky, odpad).
    • Živé pasívne vektory: všetky druhy zvierat, obzvlášť tie, ktoré sa pohybujú v blízkosti chovných priestorov – domáce, voľne žijúce zvieratá vrátane hlodavcov, vtákov, hmyzu.
    • Veľký význam pre pasívny prenos nákazy má človek.

    Slintačka a krívačka je choroba podliehajúca povinnému hláseniu v rámci EÚ, ako aj Svetovej organizácii pre zdravie zvierat so sídlom v Paríži (WOAH).