Odborníci na výživu zostavili „rebríček“, vďaka ktorému sa v tom bežný laik ľahšie zorientuje.

1 Ryby

Nemalo by byť prekvapením, že na čele zoznamu sú ryby. Sú plné omega-3 mastných kyselín zdravých pre srdce a krvný tlak. Preto, ak sa dá, siahajte čo najčastejšie po tuniakovi, lososovi, sardinkách alebo sleďoch. Máte radi pstruhy? Je to jedno. Ryby sú skrátka zdravé všetky! Podávať ich môžete ako hlavné jedlo na obed alebo vo forme rybacieho šalátu alebo rybacej nátierky. Je to jednoznačne najzdravšie mäso na svete!

2 Kuracie

Tesne za rybacinou nasleduje kuracie mäso. Tiež sa radí k veľmi zdravým druhom mäsa, ak ho nekonzumujete aj kožou a na jeho prípravu volíte dusenie alebo pečenie, a nie vysmážanie.

3 Morčacie

Morka je ďalšia hydina, ktorá ponúka veľa zdravých možností. Má biele chudučké mäso. Ak chcete schudnúť, potom je dobré zaradiť ho do jedálnička bez kože a dusené. Je suchšie, to je jeho nevýhoda. Preto je chutnejšie spracované „na šťave“. Má naozaj minimum kalórií, no vysoké percento bielkovín. Má o čosi menej vitamínu B6 než kuracina.

4 Hovädzie

Boli časy, keď sa hovädzie mäso považovalo za nezdravé. Teraz je však dokázané, že je jedno z najzdravších pre bohaté zastúpenie vitamínov a minerálov. Hovädzie mäso je však oproti iným drahšie. Preto ho má bežná slovenská rodina na tanieri pomenej. Ale keď si ho už naložíte, vedzte, že si do tela dávate blahodarné látky. Niet nad pravý domáci, pomaly varený hovädzí vývar! To je hotový liek!

5 Teľacie

Teľacie mäso je pochúťka. Väčšinou si ho doprajeme na Veľkú noc. Niektorí iba párkrát za život. Je to tiež veľmi zdravé mäsko, ak pochádza z chudého teliatka. Mastné časti sa za zdravé, pravdaže, nepovažujú. Záleží teda, aký kúsok si vyberiete.

6 Jahňacie

Jahňacie mäso sa dá kúpiť na poľnohospodárskych družstvách na celom Slovensku. Je kvalitné a zdravé. Má netypickú chuť, ale našťastie „slovenské jazýčky“ ju zvládnu. Je skôr sladkasté, no plné živín.

7 Byvolie

Byvol sa považoval za menej zdravé mäso, ale posledné štúdie ukázali, že opak je pravdou. Byvolie mäso je zdravé a plné živín.

8 Pštrosie

Pre mnohých ľudí nie je typické jesť pštrosa, väčšina ľudí ho nikdy asi ani neskúšala. Ale je dobré vedieť, že pštrosie mäso je jedno z najzdravších na svete. Navyše pštros sa dá vychovať aj na Slovensku. Vyskúšate to?

9 Bravčové

Vraví sa, že bravčové mäso je nezdravé, mastné a podobne. No nie je to celkom pravda. Záleží, ktorú časť bravčového konzumujete. Najzdravšia časť je bravčová panenka. Je to chudé mäso, ktoré obsahuje veľa živín a je nenáročné na prípravu. Je rýchlo hotové! Nevysmážajte ho, ale iba „na prírodno“ opečte, k tomu si dajte zeleninku a zdravý obed či večera sú na svete.

10 Diviačie

Diviak je v podstate bravčové mäso až na to, že je to divoké prasa. Obsahuje vitamíny A a B. Treba však vedieť, čím bolo divé zviera chované. Oveľa chutnejšie sú diviaky, ktoré majú dostatok výživnej potravy. Takéto miesta sú hlavne na juhu Slovenska, kde sa pestuje kukurica, obilie, repa alebo zemiaky. Divá zver tam má neobmedzené množstvo jedla, ku ktorému má voľný prístup.

Vitamíny a minerály v mäse

Najznámejším zdrojom vitamínov v mäse sú „béčka“. V podstate ide o celý komplex „béčok“. V mäsách však nájdete aj vitamíny A, D, E, C. Všeobecne sa dá konštatovať, že obsah vitamínov je vyšší vo vnútorných orgánoch ako vo svalovine. Vitamíny sú pomerne odolné proti bežným kuchynským úpravám, a teda ich obsah sa tepelnou úpravou výraznejšie neznižuje. Zastúpenie minerálnych látok v mäse sa podľa obsahu tuku a druhu zvieraťa pohybuje na úrovni 1 až 2 %. Väčšina minerálnych látok je rozpustná vo vode a v mäse sa nachádzajú spravidla v iónovej forme. Mäso je však najhlavnejším zdrojom železa! Všeobecne platí, že čím je mäso červenšie, tým viac železa obsahuje. V malom množstve sa v mäse vyskytuje aj zinok a vo významnom množstve selén.

Husacina a kačacina sú zlé?

Do rebríčka nie sú zaradené, pretože ide o najmastnejšie mäsá, ale to neznamená, že nie sú výživné! Treba ich však jesť iba občas. A čo naň hovoria šéfkuchári. Zhodujú sa v tom, že kačacie mäso je jemnejšie a husacina tuhšia. A že kačacina je mastnejšia.